1978 - ????

Folková skupina Šafrán byla založena na jaře roku 1978 po rozpadu skupiny Sekáči. Tehdejšími členy skupiny byli Jiří Hnilička (zpěv, foukací harmonika), Jaromír Binnhack (kytara, zpěv), Josef Potužník (kytara), Vladimír Krejčí (12-ti strunná kytara). Na inzerát přichází kontrabasista Ladislav Pavlík a vzápětí dochází ke střídání Josefa Potužníka Zdeňkem Moravcem. Šafrán hraje písně výhradně z vlastního repertoáru. Jsou psány Jaromírem Binnhackem, Jiřím Hniličkou a Zdeňkem Moravcem.

V září téhož roku již mají první veřejné vystoupení v Českých Velenicích. Zde projevil Československý rozhlas České Budějovice a jeho mediální režisér p. Vaverka zájem o natočení prvních písní. V létě 1980 dochází ke krizi a odchodu Zdeňka Moravce a posléze i Ladislava Pavlíka. Přes mnoho personálních změn kapela pokračuje v činnosti. Přichází zpěvačka Ivana Luhanová-Voláková a kytarista Petr Vácha. Na baskytaru nastupuje opět Zdeněk Moravec. V této sestavě hraje kapela až do roku 1986. Ivana Voláková odchází plnit mateřské povinnosti. Vladimír Krejčí končí s muzikou. Milan Hanus se chápe basové kytary a s novou zpěvačkou Alenou Šťastnou- Kotrchovou se hraje dál. Tato formace hraje až do roku 1991. Šafrán posiluje o klávesy a zpěv Petry Radové a o houslistu a kytaristu Jiřího Bernase. Po dvou letech přichází druhá zpěvačka Zdeňka Dubědová. Po krátkém účinkování v kapele byl Jiří Vokoun vystřídán Janem Kovarovičem. V roce 1999 dochází opět k přesunům. Milana Hanuse vystřídala Eva Holmanová a Jirku Bernase Lucie Bednaříková. V této sestavě hraje kapela dodnes. Nutno dodat, že zvukař František Klečka, který zvučí od roku 1985, je spolu s Alenou Kotrchovou po Jaromíru Binnhackovi nejstarším členem a pilířem současného Šafránu.

Dříve hrával Šafrán od Šumavy k Tatrám, dnes od Šumavy k Beskydům. Vystoupil ve Španělsku a dvakrát v Maďarsku. Je pravidelným účastníkem folkových festivalů v České republice. Šestkrát postoupil do finále Porty. Zúčastnil se skoro všech ročníků VIVAT VITA v Olomouci, Ražických Pražců a Chlumeckých Gulášů. Dále hraje na Mohelnickém Dostavníku, Loketském Kotlíku, Country kamionu Božičany, Sokolovském Dostavníku ... . V roce 1996 vyšla k osmnáctinám profilová deska Obraz. Další, na které se objevily mimo vlastních i písničky V.K Tomáška, Ríši Melichara, Pepy Štrosse a Jardy Luňáčka, Šafrán natočil a (ve spolupráci s kamarády a příznivci kapely) vydal ke 30. výročí na podzim 2008.